Nav Bar Home Curriculum Ideas Postcards Research Tools Treasure Hunts Web Links Web Projects Web Picks About
 

How much do you think it will cost to pack your lunch?
Learning math can help you make wise choices in the grocery store. Comparing the cost of items can save you money. You will have $30.00 to spend on lunches for you and four of your friends. Start by choosing your lunch menu. Then, go shopping. Use a calculator or tally sheet to total the items you purchase. Be sure to show your math work to your teacher.
Let's Get Started (Entry Level)

 

Addition and Subtraction

AAA Math

Practice addition of 3 digit numbers.

AAA Math

Practice subtraction of 3 digit numbers.

ABCya

Base Ten Fun is an educational virtual manipulatives activity for kids learning place value, addition and subtraction.

Multiplication and Division

Picnic Multiplication

Click on A+ Math. Practice your multiplication with these flash cards.

Brainormous Multiflyer

Practice your multiplication skills and learn about space.

Updated March 14, 2017
© 1996 - 2009 Linda C. Joseph
All Rights Reserved
All CyberBee Graphics are Trademarked

Graphics by
Darlene Vanasco/Creative Director
Erika Taguchi/Designer & Illustrator
Hosting Provided by Iwaynet